Podrzecze

Podrzecze

Witamy w Podrzeczu

Info

Podrzecze to niewielka wieś niedaleko od Gostynia. Nazwa wzięła się od rzeki płynącej tu 4000 lat temu a od XII w. wieś podzielona była na Podrzecze Górne i Podrzecze Dolne.

Podrzecze jest dość bogatą wsią, znajduje się tam zabytkowy pałac z około 1840r który został wybudowany z cegły dla Mikołaja Beliny-Węsierskiego na wzór zamku gotyckiego. W XIX wieku obiekt był wielokrotnie przebudowywany, obecnie nie jest używany, choć do niedawna był obiektem, na terenie którego odbywała się Strefa Militarna.

Coroczne spotkanie miłośników historii militarnej. Na Zlocie prezentowały się się grupy rekonstrukcyjne, zajmujące się historią wojskowości, rekonstrukcjami bitew oraz kolekcjonowaniem sprzętu, mundurów, broni i związanych z militarystyką przedmiotów.

W 1850 roku w Podrzeczu bł. Edmund Bojanowski z Grabonoga założył ochronkę dla dzieci wiejskich. Była to mała wiejska chata, w której pracowały 3 młode dziewczyny, dało to początek Zgromadzeniu, które dzisiaj pracują na całym świecie. Obecnie znajduje się tutaj Dom Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, składa się on z dużego domu z kaplicą im. Edmunda Bojanowskiego, przedszkola oraz domu formacyjnego, gdzie młode dziewczyny przygotowują się do życia zakonnego.

W pobliżu dzisiejszej wsi Podrzecze zachowały się ślady słowiańskiego grodziszcza sprzed połowy X wieku. Na terenie tym odkryto ok. 100 grobów (pochodzących z okresu ok. XII wieku p.n.e.). Często kładziono zmarłemu na stos i do grobu przedmioty, którymi posługiwał się w życiu. Odnaleziono blisko 140 różnych egzemplarzy przedmiotów. Znajdowały się tam także groby zwierzęce – jest to jeden z sześciu w Polsce grobów zwierzęcych, w tym jedyne w Polsce groby koni. Jest to pod tym względem jedno z najbogatszych cmentarzysk z tego okresu w Polsce.

Dodaj komentarz