Podrzecze

Witamy w Podrzeczu

Podrzecze gmina Piaski

Info

Podrzecze to niewielka wieś niedaleko od Gostynia. Nazwa wzięła się od rzeki płynącej tu 4000 lat temu a od XII w. wieś podzielona była na Podrzecze Górne i Podrzecze Dolne.

Podrzecze jest dość bogatą wsią, znajduje się tam zabytkowy pałac z około 1840r który został wybudowany z cegły dla Mikołaja Beliny-Węsierskiego na wzór zamku gotyckiego. W XIX wieku obiekt był wielokrotnie przebudowywany, obecnie nie jest używany, choć do niedawna był obiektem, na terenie którego odbywała się Strefa Militarna.

Coroczne spotkanie miłośników historii militarnej. Na Zlocie prezentowały się się grupy rekonstrukcyjne, zajmujące się historią wojskowości, rekonstrukcjami bitew oraz kolekcjonowaniem sprzętu, mundurów, broni i związanych z militarystyką przedmiotów.

W 1850 roku w Podrzeczu bł. Edmund Bojanowski z Grabonoga założył ochronkę dla dzieci wiejskich. Była to mała wiejska chata, w której pracowały 3 młode dziewczyny, dało to początek Zgromadzeniu, które dzisiaj pracują na całym świecie. Obecnie znajduje się tutaj Dom Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, składa się on z dużego domu z kaplicą im. Edmunda Bojanowskiego, przedszkola oraz domu formacyjnego, gdzie młode dziewczyny przygotowują się do życia zakonnego.

W pobliżu dzisiejszej wsi Podrzecze zachowały się ślady słowiańskiego grodziszcza sprzed połowy X wieku. Na terenie tym odkryto ok. 100 grobów (pochodzących z okresu ok. XII wieku p.n.e.). Często kładziono zmarłemu na stos i do grobu przedmioty, którymi posługiwał się w życiu. Odnaleziono blisko 140 różnych egzemplarzy przedmiotów. Znajdowały się tam także groby zwierzęce – jest to jeden z sześciu w Polsce grobów zwierzęcych, w tym jedyne w Polsce groby koni. Jest to pod tym względem jedno z najbogatszych cmentarzysk z tego okresu w Polsce.

Zwiedzaj Podrzecze

Poniżej znajdziesz atrakcje miejscowości

Strefa Militarna 2016 nie odbędzie się

Strefa Militarna 2016 nie odbędzie się

Przez 8 lat impreza odniosła bardzo duże sukcesy oraz wpisała się na stałe w kalendarz imprez w regionie. Z roku na rok przyciągała coraz większe tłumy widzów. Niestety wszystko co dobrze musi się skończyć. Strefa Militarna 2016 nie odbędzie się. Organizatorzy...

Pałac w Podrzeczu

Pałac w Podrzeczu

Pałac w Podrzeczu to tajemniczy obiekt o którym nic nie wiem. Jedyne co udało mi się znaleść na jego temat to bardzo krótki opis na stronie o Dworkach i Pałacach w Wielkim Księstwie Poznańskim Z powodu pośpiechu nie dowiedziałem sie niczego o pałacu i wykonałem tylko...

Przedszkole Ochronka w Podrzeczu

Przedszkole Ochronka w Podrzeczu

Dom Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Podrzeczu został otwarty w jego obecnej formie w roku 1999. Powstanie tego domu nie jest przypadkowe, właśnie w tej wiosce ponad 150 lat temu bł. Edmund Bojanowski założył ochronkę dla dzieci wiejskich, co dało początek...

Źródło: Google

Pin It on Pinterest

Shares
Share This